Jaké termíny potřebujete znát, co se týče financí v gastronomii?
Cash flow je jedním z nejčastějších termínů, bavíme-li se o financích v podnikání. Představit si pod ním můžeme peněžní tok vašeho podniku. Výsledná částka cash flow je rozdíl mezi tržbami podniku a jeho výdaji.
Fixní náklady jsou jednoduše takové náklady, které se žádným způsobem nezvyšují s množstvím výroby. Příkladem takových nákladů je třeba nájem, který platíte každý měsíc stejný bez ohledu na prodané obědy.
Variabilní náklady jsou opakem těch fixních. To znamená, že čím větší je objem výroby, tím víc se zvyšují i variabilní náklady. Jako příklad si můžeme uvést suroviny. Čím více obědů prodám, tím více nakupuji surovin. Platy zaměstnanců můžete považovat za fixní náklad v okamžiku, kdy se bavíme o stálých, fixních mzdách. Na druhou stranu se dají ale považovat i za variabilní v tom smyslu, že ve dnech nebo týdnech, kdy prodávám více, potřebuji také více zaměstnanců v kuchyni, za barem nebo na zahrádce.
Food cost jsou náklady, které daný podnik vynaloží na suroviny. Jedná se o procentuální vyjádření surovinového nákladu z prodejní ceny jídla. Většinou se pohybuje kolem 30 %.
Labor cost jsou na druhou stranu náklady, které padnou na zaměstnance. Můžete do toho započítat mzdy zaměstnanců, brigádníků nebo odměny živnostníků.
Marže představuje rozdíl mezi nákupní nebo výrobní cenou a tou prodejní. Vyjadřuje výnos z prodeje. Například nabízíme-li produkt, jehož výroba nás stála 60 Kč, a prodáváme ho za 100 Kč, hrubý zisk je rozdíl mezi těmito částkami, tedy 40 Kč. Rozdíl (40) vydělíme prodejní částkou (100). Výsledek je 0,4, což dělá 40 % marže.
Přirážka je často zaměňovaný pojem s marží. Jedná se ale o procentuální vyjádření částky, kterou jste si přidali k nákupní nebo výrobní ceně produktu. Počítá se jednoduše jako prodejní cena děleno nákupní cena. Na výše uvedeném příkladu to znamená 100 děleno 60. To vychází přibližně 1,67 a reálně to znamená, že produkt prodáváte za 167 % výrobní nebo nákupní ceny. Vaše přirážka je tedy 67 %.