Fungující tým v restauraci.

Jak vybrat zaměstnance

Schopný a fungující tým dokáže zázraky, proto se vyplatí dát si na výběru záležet. Není to sice lehký úkol, ale budete-li se držet několika zásad, určitě vám to usnadní práci a šance na oboustranně příjemnou a úspěšnou spolupráci se zvýší.

Fungující tým v restauraci.
STORYOUS

Čím při výběru zaměstnanců začít

V první řadě je potřeba zjistit, jestli uchazeče konkrétní práce baví.

Své budoucí potenciální obsluhy se nebojte zeptat na pár otázek ohledně vztahu k zákazníkům na předchozích pozicích. Je uchazeč schopen mluvit o svém vztahu k zákazníkům? Dokázal si vytvořit “svou” klientelu? Ptali se ho hosté na doporučení ohledně výběru? Co ho na práci s lidmi baví? Jestli není schopen odpovědět a jen řekne, že tam chodili všichni možní nebo že neví, je jasné, že zákazníky vůbec nevnímal, nezajímali ho. V momentě, kdy je člověk nadšený a dokáže vyprávět konkrétní příběhy, je to na dobré cestě.

Sháníte novou posilu? Vždy se nejprve zkuste poptat mezi svými známými nebo současnými zaměstnanci.

Pokud máte tu možnost, využijte doporučení na šikovné lidi ideálně z řad svých zaměstnanců. Když spolehlivý zaměstnanec přivede například bývalého kolegu, o kterém ví, že odvádí dobrou práci, dokáže pracovat v týmu a je na něj spoleh, je to výhra pro všechny strany.

 

Jak na výběr kuchaře

Pro začátek je důležité si uvědomit, na jakou kuchyni se chcete zaměřit, pro jakou cílovou skupinu a jestli plánujete hlavní chody nebo třeba jen snídaně. Podle toho si specifikujete nároky na praxi a určitě vám ušetří čas a usnadní práci, pokud ve své poptávce popíšete, jakého kuchaře hledáte. Nezapomínejte ani na doporučení, třeba kolem sebe máte vhodného kandidáta nebo o něm ví váš číšník.

Ve fázi užšího výběru se pak vyplatí si kuchaře pozvat na zkušební směnu, tak nejlépe zjistíte, jestli jste si navzájem splnili představu o dané pozici, případně otestujete i fungování v týmu. Už po pár chvílích v kuchyni zjistíte, jak se chová k surovinám, jak zvládá kuchařské základy nebo organizaci práce.

 

Praxe zaměstnanců

Vždycky je dobré se ptát na zkušenosti a pocity z minulých zaměstnání. Ne vždycky jsou ale zkušenosti nebo vzdělání bezpodmínečnou nutností. Zejména v případě obsluhy se často vyplatí dát šanci člověku s nadšením a chutí učit se nové věci a nelpět na vzdělání za každou cenu, pravděpodobnost, že si z něj časem vychováte provozního nebo partnera není vůbec malá. Naopak v kuchyni je profesionalita více než na místě, není sice nutné formální vzdělání, ale orientace v kuchařských či hygienických zásadách je nezbytná.

„Ne vždy jsou zkušenosti nebo vzdělání bezpodmínečnou nutností.“

Zohlednění stávajících zaměstnanců

Výběr by částečně měl záviset i na zbytku týmu. Často se stává, že adept je talentovaný a schopný jedinec, ale nesedne si lidsky s ostatními zaměstnanci a spolupráce nefunguje. Dobrý tým k sobě nepustí ani flákače. Proto dbejte na zpětnou vazbu od svých stávajících zaměstnanců, jedinec dokáže kolikrát rozložit celý fungující tým.

 

Mějte přehled o týmu

Správný pokladní systém vám může pomoci sledovat, jak si vaši zaměstnanci na place vedou. Ze statistik můžete snadno vyčíst, kdo například vykazuje nejvyšší tržby a kdo naopak potřebuje doškolit.

Podívejte se zde, co všechno dokáže pokladní systém Storyous