Fungující tým kuchařů.

Povinnosti zaměstnavatele

Jak zaměstnat barmana, baristu, kuchaře, servírku, číšníka nebo pomocnou sílu do kuchyně v souladu se zákonem? S pozicí zaměstnavatele a přijetím zaměstnanců se pojí několik povinností, na které se nevyplácí zapomenout.

Fungující tým kuchařů.
STORYOUS

Okresní správa sociálního zabezpečení (OSSZ)

V první řadě je nutné se jako zaměstnavatel přihlásit na Okresní správě sociálního zabezpečení (OSSZ) k příslušné zdravotní pojišťovně, ale i k povinnému Zákonnému pojištění odpovědnosti zaměstnavatele. V neposlední řadě se zaměstnavatel musí přihlásit i k platbě daně z příjmu ze závislé činnosti a funkčních požitků na finančním úřadě.

 

Finanční úřad (FÚ) a zdravotní pojišťovna

Potom, co najmete zaměstnance, máte povinnost do osmi dnů od jeho nástupu do práce (datum je uvedeno ve smlouvě) vyplnit a poslat na OSSZ Oznámení o nástupu zaměstnance. Nástup zaměstnance musíte také do osmi dnů nahlásit jeho zdravotní pojišťovně. Na finančním úřadě stačí splnit jen výše zmíněnou registrační povinnost k dani z příjmu s tím, že majitel má zaměstnance, ale nemusí už hlásit každého nového zvlášť.

Přijímáte zaměstnance do trvalého pracovního poměru? Do osmi dnů od jeho nástupu musíte poslat oznámení OSSZ.

Hranice pro nahlášení

Hranice osmi dnů pro nahlášení nového zaměstnance úřadům platí jen v případě zaměstnání v trvalém pracovním poměru (na plný i zkrácený úvazek). V případě najmutí pracovníka na dohodu o pracovní činnosti nebo na dohodu o provedení práce s měsíčním výdělkem vyšším než 10 000 Kč se oznamuje den nástupu až do 20. kalendářního dne následujícího měsíce.